Грипният сезон продължава: Как да предпазим децата?

Въпреки че зимата бавно си отива, грипът все още е във вихъра си. Тази година респираторните заболявания удариха най-вече децата, които масово се разболяват в детските градини и училищата, а след това предават вирусите на възрастните у дома. В специално интервю пред Safe News д-р Ралица Калинова, педиатър в Медицински комплекс "Доверие" разказва за основните предизвикателства, които се срещат при разболяване от грип и каква превенция да наложим.

 

 

По думите на д-р Ралица Калинова, грипната обстановка в страната остава сериозна, въпреки че в някои райони не е обявена официална грипна епидемия. Според нея причина за това е масовото самолечение: "Хората вече сами си правят тестове от аптеките, купуват си лекарства и започват терапията самостоятелно, без да се консултират с лекар."

 

 

Симптоми, които не бива да пренебрегваме

 

 

Грипът обикновено започва внезапно с висока температура, главоболие, болки в мускулите, отпадналост, загуба на апетит, болки в гърлото и суха кашлица. При малките деца могат да се появят и гадене, повръщане и диария. „Тази година кашлицата е един от най-мъчителните симптоми, като може да продължи месец и повече след преболедуването“, предупреждава д-р Калинова.

 

 

Какво е правилното лечение?

 

 

Първите 24 часа не е задължително да се прави тест за грип, тъй като прекалено ранното тестване може да даде фалшиво отрицателен резултат. Важно е да се започне симптоматично лечение:

 

 

Антибиотиците не трябва да се приемат без консултация с лекар, тъй като те не действат на вирусите. Те се изписват само в случаите, когато се развие бактериална инфекция. При съмнение за усложнения като пневмония, се препоръчват допълнителни изследвания като кръвна картина и рентгенова снимка, на която да се установи конкретно какво е засегнато. 

 

 

Какви усложненията нанася грипът при децата?

 

 

Сред най-честите усложнения на грипа при децата са вирусната и бактериалната пневмония, отитът (възпаление на ухото) и бронхитите. Особено внимание трябва да се обърне на продължителната кашлица, която може да бъде признак на по-сериозна инфекция. Препоръчително е родителите да се обърнат към лекар още при първите симптоми, така че да се предотвратят усложненията, които могат да настъпят в последствие. 

 

 

Има ли още COVID-19?

 

 

През последните два месеца в практиката на д-р Калинова не са се появявали случаи на доказан COVID-19. Според нея комбинираните тестове за грип и COVID-19 са давали само отрицателни резултати, но е важно тестовете да се правят правилно и от медицински специалисти, за да са надеждни.

 

 

Ваксинацията препоръчва ли се като превенция?

 

 

Един от най-ефективните методи за защита срещу грипа остава ваксинацията. „Най-добре е ваксината да се поставя през есента, преди началото на грипния сезон, за да има време организмът да изгради имунитет“, съветва д-р Калинова. За децата над 6 месеца съществуват две разновидности на ваксината – инжекционна и назална, като последната е препоръчителна за деца над 2-годишна възраст.

 

 

Грипният сезон още не е приключил и е важно родителите да бъдат внимателни и да не подценяват симптомите на вирусните инфекции. Навременното и правилно лечение, както и превенцията, могат да намалят риска от тежко протичане на заболяването и усложнения. Ако детето ви прояви симптоми на грип, най-доброто решение е консултацията с лекар, а не самолечението.

 

 

Научете повече в цялото видео:


Бюлетин

Медицински комплекс ДОВЕРИЕ 2025 All rights reserved.
За нас
Полезни връзки