Какво трябва да знаем за вирусната ангина при деца?

Това инфекциозно заболяване, характеризиращо се с болки в гърлото, висока температура и общо неразположение може да бъде изключително неприятно за малчуганите. Въпреки че в повечето случаи децата се лекуват успешно в домашни условия, около 20% от тях постъпват в болница заради усложнения.

 

В специално интервю за Safe News, педиатърът д-р Ралица Калинова от Медицински комплекс "Доверие" споделя своето експертно мнение за вирусната ангина, нейните симптоми, лечение и превенция.

 

 

Какво е вирусна ангина?

 

Вирусната ангина е остро възпаление на сливиците придружено с болки в гърлото, висока температура, общо неразположение, затруднено преглъщане, подути лимфни възли в областта на шията и в някои случаи болки в корема. 

 

Д-р Калинова споделя, че е необходимо внимателно клинично изследване при установяване на заболяването: “Обикновено първият симптом е болка при преглъщане или болка в гърлото, но има и изключения. Някой път младите пациенти, казват, че не ги боли гърлото, а видимо при клиничния преглед ние виждаме, че то е зачервено и че сливиците са подути.” 

 

 

Необходимо ли е премахване на сливиците?

 

Честото боледуване от ангини в детска възраст е нормално явление, докато имунната система на детето се укрепва. Обикновено заболеваемостта намалява около седемгодишна възраст.

 

Въпреки че сливиците могат да бъдат причина за дискомфорт, те са защитен орган, който предпазва от това инфекцията да навлезе към белите дробове. 

Премахването им е хирургична интервенция, която се препоръчва само в определени случаи и след внимателна преценка на всички рискове и ползи.

 

 

Кога е необходимо антибиотично лечение?

 

Тъй като ангините могат да бъдат причинени и от вируси, невинаги е необходимо да се прибягва до антибиотик. При вирусна инфекция е достатъчно само симптоматично лечение. Според д-р Калинова ,ако е ангината е вирусна, антибиотикът няма да помогне.

 

Вирусните инфекции обикновено отшумяват сами за няколко дни. Ако след 5-ия ден няма подобрение и се появят гнойни налепи по сливиците, това може да е сигнал за бактериална инфекция, която изисква антибиотично лечение. Затова е изключително важно да се постави точна диагноза от лекар, за да се избегне неправилното използване на антибиотици и развитие на резистентност.

 

 

Превенции

 

„Като превенция важното е детето да има рационален режим на хранене, достатъчно време за сън, спортна дейност и повече време да изкарва навън, а не в затворени помещения пред екрани. Важно е и да се проветряват редовно стаите, особено в детските градини. 

 

Ако детето вече е често боледуващо или има някакъв проблем с имунитета, има на природна основа фито продукти за имуностимулация.“ - споделя д-р Калинова.

 

Макар че причинява дискомфорт, вирусната ангина е често срещано детско заболяване, което обикновено преминава без усложнения. Необходими са грижа и своевременна консултация с педиатър за бързото възстановяване на децата и предпазването им от повторни инфекции. Здравословният начин на живот, балансираното хранене и редовните физически активности са най-добрите ни съюзници в борбата срещу вирусите.

 

 

Научете повече във видеото:

 


Бюлетин

Медицински комплекс ДОВЕРИЕ 2024 All rights reserved.
За нас
Полезни връзки