Могат ли сърдечно-съдовите заболявания да засегнат младите хора?

"Небрежността и начинът на живот водят до увеличен риск от инфаркти сред по-младото поколение"

 

Сърдечно-съдовите заболявания се нареждат сред водещите причини за заболеваемост и смъртност по целия свят, като България не е изключение от тази тревожна тенденция. В страната ни, статистиката показва, че на всеки трима души двама умират от сърдечно-съдови заболявания. Защо тези заболявания са толкова често срещани и какви са рисковите фактори, които водят до тях? В специално интервю пред Safe News, д-р Иван Панов, кардиолог в Медицински комплекс "Доверие" разказва за основните предизвикателства, които се срещат при сърдечно-съдовите заболявания и каква превенция да наложим.

 

 

„Рисковете са многобройни – от артериална хипертония и дислипидемия до стрес и замърсяване на въздуха в градските условия“, обяснява д-р Иван Панов. Все повече млади хора са засегнати от заболявания, които традиционно са свързани с възрастни, като исхемична болест на сърцето и артериална хипертония. Често причините за тези заболявания не са само наследственост, но и начинът на живот, включително нездравословна диета, липса на физическа активност и излагане на стрес.

 

 

“Нарастващият брой млади хора с високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания е резултат от рисковите фактори, които все повече са налице в живота им – стрес, нездравословен начин на живот и генетична обремененост.” – д-р Иван Панов, кардиолог.

 

 

Интересен факт е, че през последните години все повече млади хора на възраст от 20 до 30 години започват да страдат от артериална хипертония и други сърдечно-съдови заболявания. “Често това се дължи на генетична обремененост и неправилни навици, но стресът и лошото качество на въздуха също играят сериозна роля”, допълва кардиологът. Kогато сърдечни проблеми се появят при младите хора, те обикновено са по-сериозни и с повече усложнения. Инфарктите при тях често водят до по-големи увреждания на сърдечния мускул, тъй като сърдечно-съдовата система не е изградена за справяне с тези рискови фактори.

 

 

Какви са симптомите?

Един от основните рискови фактори за сърдечно-съдовите заболявания е високото кръвно налягане, което обикновено не показва никакви симптоми до момента на тежки усложнения като инфаркт. Д-р Панов препоръчва редовни профилактични прегледи, особено при хора с наследствена предразположеност към хипертония или други сърдечно-съдови заболявания.

 

 

„Симптомите на сърдечно-съдовите заболявания могат да се проявят с болка в гърдите при физическо усилие, което обикновено се неглижира от пациентите. Но това е сериозен сигнал, който не бива да се пренебрегва“, казва кардиологът. Гръдната болка при усилие, тичане, изкачване на стълби и при внезапни температурни промени, може да бъде първият сигнал за наличие на сърдечно заболяване.

 

 

Освен стреса и липсата на физическа активност, затлъстяването и диабетът също увеличават рисковете за сърдечно-съдови заболявания. Д-р Панов подчертава важността на правилната диета и редовните физически упражнения, като основни средства за превенция. „При младите хора, дори и при начални стадии на хипертония, правилната промяна в начина на живот може да предотврати усложнения и да избегне нуждата от медикаментозна терапия”, обяснява той.

 

 

Въпреки че кардиологията в България разполага с изключително добре развита мрежа за диагностика и лечение, той предупреждава, че много хора, особено млади, не се консултират своевременно със специалист. Това води до откриване на заболяването в по-късни стадии, когато лечението вече е по-сложно.

 

 

Затова, за да се избегнат тези рискове и да се намали заболеваемостта и смъртността, превенцията трябва да бъде приоритет. Редовните прегледи, здравословното хранене и активният начин на живот са най-добрите начини за защита срещу сърдечно-съдовите заболявания. „Навременното откритие на рисковите фактори и тяхното контролиране може да спаси живот“, завършва д-р Панов.

 

 

Научете повече в цялото видео:


Бюлетин

Медицински комплекс ДОВЕРИЕ 2025 All rights reserved.
За нас
Полезни връзки