Нефрология
В нефрологичния кабинет на медицински комплекс „Доверие” се извършват диагностика, медикаментозна терапия и превенция на редица заболявания на бъбреците и уринарния тракт.В нефрологичния кабинет на медицински комплекс „Доверие” се извършват диагностика, медикаментозна терапия и превенция на редица заболявания на бъбреците и уринарния тракт.
Най-често срещани и лекувани при нас заболявания
Тубулно-интерситциални заболявания
- Остри и хронични инфекции на пикочните пътища
- Остри и хронични небактериални тубулно-интерситциални нефрити, в това число и увреждания при подагра
-
Първични гломерулонефрити
- Вторични гломерулни увреждания при автоимунни заболявания, имунни васкули, системна амилоидоза и др.
-
Диабетна нефропатия
В работата си специалистите нефролози провеждат редица безболезнени лабораторни и апаратни изследвания в тясна връзка с диагностичните структури на болницата. Сред тях са:
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Бъбреците
са кръвни филтри на тялото - всеки ден през тях преминават над 1500 литра кръв (около 20% от изтласкваното от сърцето количество). От него те филтрират около 200 литра първична урина, впоследствие концентрирана до около 1.5 л., с която от организма се извеждат отпадни продукти от обмяната на веществата, токсини, ненужни метаболити и др.
Сред другите им важни функции са:
- Поддържане на кръвното налягане чрез образуване и отделяне на хормони и ензими
- Производство на червени кръвни клетки
- Поддържане на здрави кости
- Регулация на електролитния и киселинно-алкален баланс
Тъй като ролята на бъбреците е свързана с важни процеси, увреждането им може да бъде доста опасно и да наруши редица функции в организма. В същото време заболяванията им (нефропатии) често протичат безсимптомно и поради това могат да останат неоткрити за дълъг период от време, след който лечението нерядко е затруднено.
За да се подобрят възможностите за превенция и ранно откриване на бъбречни заболявания, препоръчително е веднъж в годината при семейния лекар да се изследват урината и серумния креатинин. За пациенти със захарен диабет или артериална хипертония, желателно е тези профилактични изследвания да се правят веднъж на 6 месеца.
- протеинурия
- хипертония
- протрахирана бъбречна криза
- микроскопска или макроскопска хематурия
- влошена бъбречна функция
- наличие на левкоцитурия и бактериурия
- оточен синдром
Според данни на Българска Бъбречна Асоциация около 25% от изследваните в страната хора на възраст над 18 години имат някакво бъбречно увреждане, а 8,1% - намалена бъбречна функция. Най-често срещани са:
-
Бъбречно-каменната болест
Това е най-често срещаният нефрологичен проблем, при който в бъбречното легенче се образуват конкременти (камъни). Сред причините за възникването му са недостатъчен прием на течности, инфекции, небалансиран хранителен режим, повишаване на киселинноста в организма, ендокринологични заболявания. Много често протича без изявени клинични симптоми, но когато ги има, това са затруднено уриниране и остра едностранна болка в кръста.
Диагноза се поставя след клиничен и ехографски преглед, съпроводен с клинично и микробиологично изследване на урина.
Заболяването се лекува най-често консервативно – с медикаменти и повишен прием на течности, а в по-тежките случаи, когато камъкът е с големи размери, се прилагат екстракорпорална литотрипсия (неоперативен метод на разбиване с насочени вълни) или оперативно отстраняване. -
Пиелонефрит
Представлява възпаление, дължащо се на бактериална инфекция на бъбреците и пикочните пътища, която може да бъде както остра, така и хронична. Фактори, предразполагащи към развитие на заболяването, са отслабване на имунната система, запушване на пикочните пътища, увреждане на нерви около пикочния мехур, везикоуретрален рефлукс (връщане на урина от пикочния мехур към уретерите и бъбреците). Поради по-малката дължина на уретрата при жените, заболяването при тях е значително по-разпространено.
Както при повечето възпаления, повишената телесна температура може да е сигнал за пиелонефритът. Сред останалите симптоми са често уриниране съпроводено с парене или болка, болки в гърба, кръста, корема и слабините, наличие на гной или кръв в урината.
Освен физикален преглед, за доказване на заболяването са необходими микробиологично и образно изследване – най-често коремна ехография.
При лечението на хроничен пиелонефрит се прилага комплексна терапия с включени широкоспектърни антибиотици. -
Кисти на бъбреците
В повечето случаи са наследствено обусловени и преставляват мехурчета пълни с течност, най-често урина. Развитието на заболяването отнема дълъг период от време и може да е обвързано с образуването на множество постепенно нарастващи кисти. Когато достигнат достатъчен размер, за да притискат бъбрека, те могат да увредят структурата и функциите му.
Симптомите включват болка в поясната област, кръв в урината и наличие на камъни в бъбреците.
Диагноза се поставя след ехографско изследване, а лечението най-често е лека и безболезнена процедура – пункция под ехографски контрол.